Küresel Vizyon + Yerel Deneyim
 
​Türkiye piyasalarındaki 30 yılı aşkın profesyonel deneyimimi, isabetli tahmin ve bağımsız değerlendirmelerimle bültenlerime abone olanlara aktarmaya devam ediyorum. Üyelik koşullarını öğrenmek için lütfen iletişime geçin.
 

Bankacılığa adım attığım Ekim 1989'dan bu yana hem Türkiye hem de Dünya ekonomisi ve piyasalarının geçirdiği tüm krizleri görev yaptığım farklı kurumlarda bire bir işbaşında yaşadım. 

 

Bu deneyimin ise bana getirdiği bir dolu avantajından bence en önemlisi, gelişmelere her zaman soğukkanlı yaklaşmamı ve panik değerlendirmelerde bulunmamamı sağlaması oldu.

 

Merkez Bankası analitik bilançosunu ve para piyasası operasyonlarını didik didik ederek başladığım kariyerimde, her zamanki analitik yaklaşımıma zaman içinde edindiğim tecrübe sayesinde bence daha da önemli olan "bir senteze varma" becerisini ekledim.

 

Söz konusu dönemde iktidarlar ve ekonomi yönetimleri değişti, ama benim objektif, rasyonel ve yapıcı eleştirel çizgim hiç değişmedi. Bu nedenle ekonomi çevreleri nezdinde, hangi kurumda ve hangi pozisyonda çalışırsam çalışayım veya hangi mecradan görüşlerimi aktarıyor olursam olayım, hep ayrı bir yerim ve saygınlığım oldu. Bunu en önemli kazancım olarak görmekteyim.

2016 yılı başında ise kariyerimde yeni bir sayfa açtım. Bağımsız danışmanlık şirketimin çatısı altında hazırlanan periyodik bülten ve araştırmalarla, abonelerime ekonomi-finans dünyasının her zaman dalgalı bazen ise karanlık sularında, aynen şirketimin logo'sunda olduğu gibi bir deniz feneri gibi ışık tutmaya çalışıyorum.

 

Beni izlemeye devam edin, kazançlı çıkın...

Haluk Bürümcekçi - Kurucu


1966'da İstanbul'da doğdum. Liseyi İstanbul FMV Özel Işık Lisesi'nde bitirdikten sonra İTÜ Makina Mühendisliği'nden 1988'de mezun oldum. Ardından İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü MBA programını bitirdim. 

 

İş hayatına Ekim 1989'da MT olarak Emlak Bankası'nda başladım. Orada çalıştığım dönemde ise Marmara Üniversitesi Bankacılık Yüksek Lisans eğitimini tamamladım. Emlak Bankası'nda Hazine bölümünde Dealer olarak çalıştıktan sonra 1 yıllık kısa bir Kentbank Hazine deneyimini takiben 1993'de Dışbank Hazine'de başladım.

 

Burada analitik çalışmalarım dikkat çektiğinden ekonomi ve piyasalarla ilgili günlük bülten hazırlama görevine yönlendirildim. Aynı zamanda Altın Borsası operasyonlarını da yönetiyordum.

 

Bu dönemde en büyük şansım, çalıştığım tüm yöneticilerimin bendeki araştırma kabiliyetini farkedip bana gerekli imkanı sağlamaları oldu, ayrıca 2001 krizi öncesi ve sonrasında Duayen Bankacı Vural Akışık ile yakın çalışmam ve beraber TÜSİAD için 2000 yılında hazırladığımız bankacılık sektörü ve TL'de devalüasyon tehlikesine ve bankacılık krizine dikkat çeken rapor çok ses getirdi ve gelişimime büyük katkı sağladı.

 

Sonrasında ise Tayfun Bayazıt ve Faik Açıkalın gibi öndegelen CEO'lar ile uzun yıllar çalışma fırsatım oldu.​ Bu dönemde Referans Gazetesi'nde yayın hayatı boyunca köşe yazarlığı yaptım ve TBB Ekonomi Çalışma Grubu Başkanlığı ve TÜSİAD Konjonktür Değerlendirme Çalışma Grubu'nda üye olarak görev aldım.

 

Fortis-TEB birleşme süreci sırasında gelen teklifler (biri TÜSİAD Baş Ekonomistliği poziyonuydu) arasından bir aracı kurumdan (EFG-Burgan) gelenini piyasadan uzak kalmamak için kabul ettim ve profesyonel hayatımın son 4.5 yılını bu kurumda geçirdim.  

 

2015 sonundan itibaren ise kendi şirketimde hizmet vermeye devam ediyorum.

 

 
Screen Shot 2019-11-21 at 12.47.14